Koolitus “Kehaline treening töökohal”: praktilised näpunäited

Süsteem, süsteem, süsteem

Kasuta IGLO-lähenemist (individual (I), group (G), leader (L), and organizational (O)) ehk lähene süsteemselt ning tegele nii töötaja-, grupi-, juhi- kui organisatsioonitasandiga. IGLO-lähenemine parandab töösooritust ja heaolu. Näide grupitasandi lähenemisest on visuaalse kaardistamise töötuba, kus töötajate grupp visualiseerib töövõimet mõjutavad tegurid (nii negatiivsed kui positiivsed).

Arvestamine töötajatega 

Enne treeningutega alustamist on oluline töötajate harimine: treeninguga kaasnev valu on hea ja normaalne; see möödub ja teeb tugevamaks. Need, kellel on krooniline valu, ei pruugi seda seost luua, st nad võivad treeningujärgse valu tõttu edasistest treeningutest loobuda. Ühtlasi tuleks arvestada töötajate eelistuste (milline liikumine neile meeldib) ja hirmudega: on ülekaalulisi töötajaid, kes ei taha teiste ees harjutusi teha, on neid, kes häbenevad higistamise tõttu käsi üles tõsta jne. Kuidas treenida nii, et töötajad tunneksid end turvaliselt ja mugavalt? Üks võimalus on pakkuda neile, kes ei taha teistega koos treenida, individuaalset lähenemist, nt personaaltreeningut või individuaalfüsioteraapiat.

Kus ja millal?

Töökohtade jõusaalides (mis sageli asuvad keldrites) käivad need, kes on niigi aktiivsed. Treening peaks toimuma võimalikult töökoha lähedal, et liikumine treeningpaika ei võtaks liiga palju aega. Alustamiseks võib olla vajalik treeneri, füsioterapeudi või aktiivse töötaja kaasamine. Treenimiseks tuleks planeerida konkreetne aeg tööpäeva jooksul, mis on töökorralduse seisukohast kõige mõistlikum.

Treeningu abivahendid

Treeningvahendite osas võib katsetada nii kummilintide (nii käepidemetega kui ilma) kui hantlitega, alustada võib ka oma keharaskusega. Põhjalikumalt saab jõutreeninguga alustamisest lugeda siit.

Vaja on ka visuaali (joonistused, fotod, videod) harjutustest, et töötajatel oleksid harjutused silma ees ning nad teeksid neid õigesti. Kui kokku leppida, et treenida tuleks 1 h nädalas, on võimalik seda teha väga erinevalt: nii 1 h 1 kord nädalas, 20 minutit 3 korda nädalas kui 12 minutit iga päev. Paljud töötajad küsivad: mis on miiminumtreening tervisekasu saamiseks? Ka ainult 2 minutit jõutreeningut päevas aitab kaela-õlavöötmevalu vähendada!

#NIVANorden