Töötervise juhtimise koolitus: kuidas toetada vahetuid juhte?

Töökeskkonnas on sageli võtmeisikuks töötajate vahetu juht. Andrea Eriksson ja Lotta Dellve panid kokku praktilise sekkumise vahetutele juhtidele. 

Kuidas seda tehti? Moodustati 6–12-liikmelised vahetute juhtide grupid ning viidi läbi 6 näost näkku kohtumist (pool päeva korraga). Osalejad lugesid tõenduspõhiseid, kuid piisavalt arusaadavaid tekste ning tegid neist lähtuvalt harjutusi, peegeldasid oma kogemusi jne. Läbiti teemad: tervis ja tööga seotus (work engagement), kuidas juhtida ja ehitada tervist edendavaid tingimusi, ohutegurite vähendamine ja ennetamine, tasakaalu ja taastumise strateegiad, tööga seotust ja heaolu toetav eestvedamine ja juhtimine, hästitoimivad meeskonnad, jätkusuutlik areng, tervise toetamiseks vajalikud struktuurid jne. Kasutati palju erinevaid visuaale ja tööriistu, muuhulgas SWOT-analüüsi, kalaluu diagrammi, terviseristi (health cross), viimane võimaldas arutleda teemal: “Kuidas ma täna ennast tööl tunnen?”.

Vahetu juht peaks jälgima, tuvastama ja seejärel vähendama ohutegureid, samal ajal teadvustades ja suurendades ressursse ja tugevusi. Ehk tegeleda tuleks mõlema poolega: probleemide lahendamise ja ressursside suurendamisega. Juhid alustavad iseendast (enne oma töötajatega tegelemist). Nad saavad analüüsida oma juhtimisstiili ning mõelda, kuidas see toetab või pidurdab tervise edendamist töökohal. Samamoodi, kas kasutatav kommunikatsioon on tasakaalus, st kas juht räägib liiga palju iseendast või uurib ka teisi teemasid. 

Lisainfo kogumikus “Jätkusuutlik ja tervist edendav eestvedamine igapäevatöös ja muutuste ajal”.

#NIVA2018