Imeravim kaelavalu vastu
Kaelavalu on sageli esinev mure, elu jooksul kogevad seda meist umbes pooled või koguni kaks inimest kolmest. Enamasti on mittespetsiifilisel kaelavalul (ehk kaelavalul, mille puhul ei saa välja tuua ühte konkreetset põhjust) hea prognoos, see tähendab, et juba paari nädalaga on probleem enam-vähem leevenenud.
Kindlasti tuleb arsti juurde minna, kui kaelapiirkonnas on olnud trauma või täidetud on järgnevad 3 tingimust:
- Valu on kestnud >6 nädalat
- Valu läheb aina hullemaks
- Lisandub veel vähemalt 1 punane lipp: tekkinud on käte tundlikkusehäired, kaasneb tugev peavalu, palavik, kerge koputus lülisambale on valus jne. Alaseljavalu (punastest) lippudest saad lugeda siit.
Küll aga võib juhtuda, et kui juba kord kaelavalu on olnud, tuleb see tagasi. Siinkohal on võtmetähtsusega küsimus: kuidas me saame kaelavalu ja selle krooniliseks muutumist ennetada?
Esiteks tuleks vähendada tegureid, mis on seotud kaelavalu (taas)tekkega. Kontoritöötajatel on nendeks: tajutud lihaspinge, vähene rahulolu ja ebamugavustunne töökeskkonnas, klaviatuuri paiknemine kehale liiga lähedal ning ühetaolised tööülesanded. Ei saa me jällegi üle ega ümber psühhosotsiaalsetest teguritest: püsivat ärevust tundvatel ning depressiooni põdevatel inimestel on suurem tõenäosus, et valu muutub krooniliseks. Töökohas on kaelavalu soodustav tegur suur töökoormus ning vähene sotsiaalne toetus.
Mis on aga parim ennetus ja ravim kaelavalu vastu?
Võtsin ette kaks kõige värskemat ehk 2018. aastal ilmunud süstemaatilist ülevaadet ja metaanalüüsi – tegu on teadusartiklite absoluutse koorekihiga, sest kokku võetakse kõik sel teemal olulised ja hästi tehtud teadustööd. Mis selgus?
- Mis toimib töökohal? Jõutreening kaela-õlavöötmelihastele vähendab kontoritöötajate valu.
- Mis ennetab kontoritöötajate kaelavalu taasteket? Pikaajaline (9–12 kuud) ja regulaarne (2-3 korda nädalas) kehaline treening.
Ehk (jõu)treening on parim ennetus ja ravi kaelavalu vastu! Uuringud keskendusid küll kontoritöötajatele, ent proovida võiksid kõik. Kiireid lahendusi pole olemas, küll aga on meil imeravim – liikumine. Alustada võib "arvutilihaste" treenimisest, kaela liikuvusest ja kaelalihaste tugevdamisest (eestikeelne video). Ka Pilatesest võib kroonilise kaelavalu puhul abi olla.