Väsimusvastased matid ja lihas-luukonna vaevuste ennetus

Järgnev kokkuvõte põhineb dr Andrew Laingi ettekandel “Anti Fatigue Mats and Their Relationship to MSD Prevention” ja Kanada Töötervishoiu ja Tööohutuse Keskuse infol.

Enamasti tuleb väsimusvastaste mattide kasutamine töökeskkonnas teemaks pikaajalise seisva töö puhul – jalgadele mõjub ühetaoline staatiline koormus ning alajäsemetes võib tekkida turse ja valu. Sageli kaebavad seisva töö tegijad ka alaseljavalu.

Väsimusvastase mati toimimisloogika on järgmine: matt tekitab veidi ebastabiilsust, sundides töötajat tegema mikroliigutusi – lihased töötavad ning n-ö lihaspump vähendab turse ja valu teket. Senised uuringud on näidanud, et väsimusvastased matid vähendavad alaseljavalu, aga mitte kõigil samamoodi – suurimat kasu saavad need, kellel suurem risk valu ja muude probleemide tekkeks. Kuidas need töötajad välja selgitada? Riskianalüüsi tegemisel või koostööd töötervishoiuteenuse pakkujaga võib küsida seisva töö tegijatelt valu VAS-skaalal tööpäeva lõpus.

Mattide omadused

Matid peavad vastu pidama erinevatele raskustele (töötaja ise koos turvajalatsitega, vahetevahel ka erinevad töövahendid jne) ning sobima töökeskkonna eripäradega (nt võib mattide puhastatavus olla kõige tähtsam). Vahel aitab matt juba seetõttu, et töötaja ei pea olema kõva ja külma põranda peal. Kindlasti võiks töötajaid mattide valikusse kaasata – siis saavad nad hinnata, milline matt nende tööasendit mugavamaks muudab.

Oluline on hinnata, et mattide kasutamine ei suurendaks kukkumisriski (nt töötaja komistab mati taha vmt). Osasid matte müüakse libisemisvastastena, kuigi väsimusvastane ning libisemisvastane matt võivad välisel vaatlusel päris sarnased välja näha. Teatud töökeskkondades (nt suurköögid, pesuruumid) võib kaaluda hoopis turvapõrandaid, mis on libisemiskindlad.

NB! Väsimusvastase mati kasutamine ei vähenda vajadust korralike tööjalatsite ega asendivahetuse järgi. Kogu tööpäeva seismine on igal juhul halb variant ja matt siin ei päästa. Peamiselt seisvat tööd tegev töötaja võiks kindlasti saada mingi osa tööpäevast asendeid vahetada, eelkõige istuda ja liikuda.

Foto: madmatter.com