Vanust üle 50? Hüppama!
Oled ka kuulnud, et kui oled vanem kui 50, ei tohiks enam hüpata?
Hüppetreening (jump training) parandab lihaste võimet lühikese aja jooksul maksimaalset jõudu rakendada. Kujutab see endast hüppeid ja hüplemisi ühe jalaga ja mõlema jalaga koos, erinevates suundades.
Allikas: www.runnersworld.com
Hüppetreeningut harrastavad sageli sportlased, ent vähe on uuritud, kuidas see mõjutab üle 50-aastaste lihasjõudu. Tõenäoliselt on see seotud uskumusega, et taoline treening vanemaealistele ei sobi. Kuid ärgem lähtugem stereotüüpidest.
Moran jt uurisid, kas hüppamine parandab tervisekaebusteta 50+ vanusegrupi lihasjõudu ning leidsid, et hüppetreening on turvaline ja tõhus viis treenimiseks ning võiks kindlasti olla üks osa ka üle 50-aastaste treeningust. Lisaks parandab see luude tervist ning mida tugevamad on lihased, seda tõhusamalt ennetame kukkumisi jmt. Täpsemalt loe töötaja liikumisretsepti kohta siit.
Mis on hüppetreeningu doos?
- Kuni 3 korda nädalas
- >1 harjutus
- 2–3 seeriat
- 3–10 hüpet seerias
- 60 sekundit taastumisaega seeriate vahel
Samas tuleb arvestada, et hüppetreening sobib paremini normaalkaalulistele. Ülekaaluliste puhul võiks seda kombineerida toitumisealase sekkumise ja muu treeninguga, ühtlasi pöörata tähelepanu, et maandumised oleksid “pehmed”.
Terviseprobleemi korral aruta treeneri või füsioterapeudiga, kuidas hüppeid treenida ning tasapisi koormust tõsta. Kui pole varem eriti hüpanud, ei maksa kohe suure koormusega alustada.