Uni, ergonoomika, treening
Uni aitab meil vaimselt ja füüsiliselt taastuda (lähemalt loe unest SIIT) ja olla hea (töö)tervise juures. Kui me und piisavalt ei saa, on tagajärjed tõsised: näiteks tõstab krooniline unetus tööõnnetuste riski kuni 7 korda, lisaks läheb unepuuduse tõttu kaotatud produktiivsus rikkamatele riikidele maksma >600 miljardi dollari aastas. Öötööd tegevad töötajad on sageli unega hädas.
Kuna veedame umbes 40% oma elust voodis, tuleks mõelda, kuidas oleks mugav ja ergonoomiline magada. Kolm peamist magamisasendit on selili, külili, kõhuli ja nende variatsioonid. Seliliasendit peetakse parimaks magamisasendiks, järgneb küliliasend, mis on samas kõige populaarsem magamisasend. Kõhuliasendit peetakse vähemsoovitavaks, sest selles asendis on kael enamasti kõige ebamugavamas asendis. Padi peaks toetama lülisamba loomulikke kõverusi, lisaks kaelale kasutatakse patju ka põlvede all ja vahel, rohkem teevad seda need, kellel nt krooniline valu alaseljas, puusa- või põlveliigestes. Põhimõtteliselt peaks padi ära täitma tühjad kohad sinu keha ja madratsi vahel.
Veebiseminar ergonoomikast ja unest:
Und mõjutab ka treening. Kõige uuemaid andmeid une ja treeningu kohta jagab uneteadlane Matt Walker oma taskuhäälingus:
- Milline mõju? Regulaarne treening parandab une tõhusust (st kui palju inimene voodis veedetud ajast päriselt magab), une pikkust, kiirendab uinumist, parandab une kvaliteeti.
- Kui palju? Regulaarne treening vähemalt 3 korda nädalas (vähemalt 30 minutit) aitab paremini magada ja hea uni aitab omakorda paremini treenida. Järgi liikumissoovitusi!
- Kui intensiivselt? Und parandab nii mõõdukas kui intensiivne treening, samas tuleks leida enda jaoks paras intensiivsus põhimõttel "mitte liiga palju, mitte liiga vähe, täpselt parasjagu intensiivsust”.
- Millal treenida? Kui mõned aastad tagasi soovitati jätta treeningu ja magamamineku vahele vähemalt 3-4 tundi, siis praeguse lähenemise kohaselt võib treeningu ja magamamineku vahele jääda 60-90 minutit. Seega, õhtused treenijad, te ei pea oma trenni varasemaks tooma, kui hilisem treening teile sobib.
Päise foto: Mert Kahveci, unsplash.com