Mis on töötaja liikumisretsept?

Suur rõõm on saada telefonikõnesid, kus küsitakse, mida kujutab endast töötaja liikumisretsept. Veel suurem rõõm on, kui väljakirjutatud retsepti ka päriselt järgitakse.

Enamik inimesi teab, et liikumine on hea, kuid sageli ei teata, kui hea. Regulaarne kehaline aktiivsus on imeravim, mis aitab saja häda vastu, on lihtne ja odav ning sobib nii terviseprobleemide ennetuseks kui raviks. Loe põhjalikumalt artiklist “Tableti asemel jalad alla”

Eesti toitumis- ja liikumissoovitustes on liikumisele pühendatud vaid 15 lehekülge, samas kui Rootsis on koostatud eraldi 600-leheküljeline käsiraamat FYSS kehalise aktiivsuse soovitamiseks 40 haiguse kontekstis. 

Liikumissoovituste andmiseks on välja mõeldud liikumisretsept, mis on tõenduspõhine meetod kehalise aktiivsuse taseme tõstmiseks. Sellist tüüpi lähenemist on pikka aega edukalt kasutatud näiteks Rootsis, Soomes, Suurbritannias ja teistes riikides. Liikumisretsept on individuaalne kirjalik liikumissoovitus, mille eesmärk on saada inimene liikuma väljaspool tervishoiusüsteemi ja saavutada kehaline aktiivsus kogu eluks. Ka Eestis on loodud algatus sellise süsteemi loomiseks, sest liikumisretsepti väljakirjutamine peaks olema tervishoius tavaline nähtus.

Rootsi kogemusest käis füsioterapeutidele rääkimas Karolinska Instituudi teadur Ing-Mari Dohrn.

Milline on kõige üldisem liikumisretsept?

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab tervisekasu saamiseks liikuda NÄDALAS vähemalt 150 minutit mõõduka või 75 minutit tugeva intensiivsusega (veel parem oleks koguda kokku 300 minutit nädalas). Iga laps ja nooruk peab olema IGA PÄEV vähemalt 60 minutit mõõduka ja tugeva intensiivsusega kehaliselt aktiivne.

Mis on töötaja liikumisretsept?

Tegemist on liikumisretseptiga, milles arvestatakse lisaks töötaja praegusele liikumisaktiivsusele ka tema füüsilist töökoormust, võimalusi tööpäeva jooksul aktiivne olla ning lisatakse töökoha ergonoomika alased soovitused. Treeningprogrammid töökohal aitavad näiteks alaseljavalu ennetada. Täpsemalt saad töötajatele suunatud teenuste kohta lugeda siit.