Liigu koos lapsega! Tartu eri

Eelmise postituse teema oli lõbus ja mänguline treening. Olete tähele pannud, et lapsed teevad seda loomulikult? Nad leiavad alati põnevaid ja lõbusaid mooduseid liikumiseks. Keelamise asemel võtkem neilt õppust ning tehkem trenni koos lastega. Nii langeb ära ka sage vabandus, et laste kõrvalt trenni ei jõua.
 
Poogi liikumine juba olemasolevate harjumuste külge!
 
Kuna iga laps peaks PÄEVAS vähemalt 60 minutit (ei pea olema järjest) mõõdukas tempos liikuma, võiks alustada võiks sellest, mida on niigi vaja tööpäeviti teha ehk lasteaeda, kooli ja tööle jõuda (ja pärast koju ka). Miks mitte muuta lasteaia- ja koolitee aktiivseks? Ja kui ei jõua iga päev, siis 2-3 päeval ikka. Ka need, kes tulevad kaugemalt, saavad tulla ühistranspordist varem maha või jätta auto kaugemale, pääseda ummikus närveldamisest ning selle asemel alustada päeva mõnusa liikumisega. Juba 2-aastane laps jaksab 20-30 minutit jalutada, eriti kui asi põnevaks teha. Tema koht pole kindlasti kärus, sest luud ja lihased ilma koormuseta tugevaks ei saa.
 
Kui kogu tööst vaba aeg kulub taksojuhi mängimisele ja tundub, et ise kuidagi trenni ei jõua, on ka seal peidetud võimalusi. Sageli näeb seda, et vanemad viivad lapsed kuskile treeningule ja siis istuvad ise närviliselt nutitelefonis. Miks mitte võtta see hetk iseendale ja kas või jalutada värskes õhus. Või äkki pakutakse ka täiskasvanutele sealsamas treeninguid?
 
Puhkepäevadel saab ette võtta pikemad õuesolemised ja seda igal aastaajal. Paraku kipub olema nii, et kevadel ja suvel on lapsi õues palju, aga sügistalvisel ajal üha vähem, kuigi avastamist leiab iga ilmaga. Vihm, külm, lörts ega pori pole ju tegelikult mingi vabandus, olemas on vihamavarjud, kummikud, vihmakindlad ja soojad joped ja püksid. Millal sa viimati kummikud jalga panid ja poriloigust läbi kõndisid?
 
Panin kirja väikese valiku mõnusatest kohtadest, kus Tartus koos lastega liikuda.
 

1. Tartu Ülikooli botaanikaaed – imeilus koht, kus saab aastaaegade vaheldumist jälgida. Lastele pakuvad rõõmu ja põnevust kunagisele bastionile ehitatud käänulised rajad ja trepid ning ilusad taimed, aga ka mänguväljak, kus saab piraadilaevale ronida.

2. Emajõe linnaujula (ja Lodjakoda) – liikumisrõõmu leiavad nii suured kui väikesed, lisaks kiikedele on olemas ka vabaõhu-jõusaal ja ujumisvõimalus. Talvel on sealsamas hea küngas kelgutamiseks (NB! Ka lapsevanem ei pea tundma valehäbi ega mäe jalamil külmetama, kelgutada on ju lõbus).

3. Raadi mõisapark ja Eesti Rahva Muuseum – see on koht, kus on ruumi ja avarust, et ennast täiesti tühjaks joosta. ERM-i viinaköögi juures on lisaks uuele mänguväljakule ka külakiik. Raadi mõisapark väärib samuti avastamist, kuidagi kahju, et see enamasti inimtühi on.

Lisaks sellele, et koos liikuda on lõbus, paneb see aluse heale füüsilisele ja vaimsele tervisele ning liikumisrõõmule kogu eluks. Piisavalt liikunud lastel ja nende vanematel on hea tuju, hea isu ja hea uni. 
 
Kus ja kuidas sina koos lapsega liigud? Kas ta saab igapäevaselt vähemalt 60 minutit liikumist kokku?