Biohäkkimine ja mänguline treening
Hetkel on lugemisel Olli Sovijärvi (arst), Teemu Arina (tehnoloogiaekspert) ja Jaakko Halmetoja (toitumisekspert) kirjutatud “Biohäkkeri käsiraamat: treening”.
Mis üldse on biohäkkimine?
Lihtsalt öeldes kasutatakse teadust ja tehnoloogiat, et saavutada iseenda parim versioon. Eesmärk on elada tervelt, kasutades erinevaid tehnikaid ehk n-ö häkkida oma bioloogiat. Paljud meist juba teevad seda, mõtlemata sellest kui biohäkkimisest. Näiteks kui sa kasutad aktiivsusmonitori ning liigud õhtul rohkem, kui näed, et on olnud väga istuv päev. Näiteks kui sa väldid õhtuti liiga heledaid ekraane või timmid valguse (mõne mobiilirakenduse abil) soojemaks ja kollasemaks, et uni paremini tuleks. Näiteks kui sa ei joo kohvi kohe pärast ärkamist, sest siis on keha ühe peamise stressihormooni ehk kortisooli tase niigi kõrge. Jne jne.
Kuidas biohäkkimine treeninguga seostub?
Käsiraamatu autorid rõhutavad, et treening peab olema lõbus ja mänguline, mitte kohustuslik “linnuke kirjas”. “Me ei lõpeta mängimist, sest me jääme vanaks. Me jääme vanaks, sest me lõpetame mängimise.” Treening võiks olla loomulik, mänguline liikumine, mis toimub kogu päeva jooksul. Näiteks paar jooksusammu või hüpet trepil, mõned lõuatõmbed, kui on olemas midagi kangitaolist jne. Samuti saab tööpäeva jooksul teha kükke, kätekõverdusi, hüpata hüppenööriga jne. Mõtteid saab näiteks siit.
70ndates Stephen Jepson on loonud filosoofia Never Leave the Playground ehk ära lahku kunagi mänguväljakult. Tema liikumine on mitmekesine ja mänguline: kasutatakse erinevaid vahendeid ja liigutakse kõikjal.
Biohäkkerid on pannud kirja järgneva treeningumanifesti:
- Elu on liikumine, liikumine on ravim
- Treeni regulaarselt ja mitmekesiselt
- Treeni võrdselt jõudu, kiirust, osavust, tasakaalu ja vastupidavust
- Leia igapäevaselt põnevaid võimalusi liikumiseks (n-ö juhuslik treening)
- Kasuta treenimisel keharaskust
- Treeni võimalusel alati õues
- Kvaliteet on olulisem kui kvantiteet
- Treeni heas seltskonnas
- Hoia head treeningu ja puhkuse tasakaalu
- Ära kunagi lõpeta mängimist
Igasugune liikumine on hea, kuid miks mitte lisada treeningutele mängulisust ja vürtsi. Meeldiva tegevuse juures on ka tunduvalt kergem püsida. Millal sul viimati trennis lõbus oli?