2 nippi tööväsimuse vastu

Tööväsimus, on see siis vaimne või kehaline, puudutab suuremal või vähemal määral meid kõiki. Kuidas aga tööväsimust ennetada?

Kui me teeme tööd, siis on vaja ka puhata. Aega, mida me vajame, et suuta uuesti tööd teha, nimetatakse taastumisajaks. Lihtne loogika: kui paus on lühem kui taastumisaeg, hakkab väsimus kuhjuma. Mida füüsiliselt raskem on töö, seda pikemat taastumisega vajame, seega tuleks iga töötajagrupi puhul seda eraldi hinnata. Liiga lühike taastumisaeg on üks peamisi lihas-luukonna vaevuste ohutegureid. Ei maksa unustada, et ka istuva töö puhul on vaja pause teha, et vaimne väsimus ei kuhjuks.

Nipp number 1: tööväsimuse ennetamiseks vajame piisavalt puhkust, seega ärme alahinda taastumise ja tööl tehtavate pauside tähtsust.

Kuidas aga väsimuse teket ennetada? Treening vähendab tööväsimust nii psühholoogiliste kui füsioloogiliste mehhanismide kaudu. Treening võib aidata töötajatel psühholoogiliselt tööst eralduda ning seetõttu ennetada ülemäärast stressi ning sellega kaasnevat väsimust. Teisalt aitab paranenud kehaline vorm paremini ülemäärast stressi taluda ning taastumisaega lühendada, vähendades samuti kroonilise väsimuse tekkeriski.

2017. aastal läbiviidud uuringus osalesid töötajad 6 nädalat järjest 3 korda nädalas 1 h korraga madala intensiivsusega jooksutreeningul (2 korda nädalas treeneriga, 1 kord individuaalselt). Treeninggrupis osalejatel oli kontrollgrupiga võrreldes nii kestev väsimust vähendav mõju kui ka suurenenud heaolu (parem unekvaliteet, töövõime ja enda hinnang mälule ja keskendumisvõimele). Seega on treening võimas ravim tööväsimuse vastu, ainsaks tingimuseks on regulaarsus.

Nipp number 2: treening on lihtne, odav ja tõhus tööriist tööväsimuse ennetamiseks ja leevendamiseks.